Gmina Gromadka
Oficjalna strona Gromadki
O Gminie
Gmina Gromadka jest położona w północno-wschodniej części powiatu bolesławieckiego na obszarze regionu makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej.
poniedziałek, 21, kwiecień 2025

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Urząd Gminy Gromadka
ul. gen. Wł. Sikorskiego 9
59-706 Gromadka
tel. 75 73 82 452, 75 73 82 453
tel. 75 73 82 417, 75 73 82 302
fax 75 73 82 472
e-mail: gmina@gromadka.pl
Godziny pracy:   Pon: 8.00-16.00
Wto-Pią: 7.00-15.00
Konto bankowe: BS Chojnów
08864400000019800020000020
Konto do wpłat za gospodarowanie odpadami:
41864400000264458320000210
Konto do wpłat za węgiel:
35864400000019800020000310

Gminne Przedszkole Nr 2 w Modle
Projekt Czyste Powietrze - więcej informacji
Aplikacja schrony - link
Klub Senor+ Aktualności
Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię - wypełnij ankiet
O projekcie - Gmina Gromadka stawia na edukację przedszkolną
Budowa ścieżki rowerowej w gminie Gromadka
Całodobowy nr do ZWKiO 721 520 005
Bliska przestrzeń
Link do projektu Dolnośląski Delfinek
GEOPORTAL Gminy Gromadka
Budowa Systemu Informacji Przestrzennej
Transmisja obrad sesji
Punkt Informacyjny - Fundusze Europejskie
LGR Obyczaje Imprezy Tradycje - Prezentacja
LGR Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka

Zimą też pracuj bezpiecznie - informacja KRUS

zima krus Zawód rolnika pozostaje ciągle jednym z bardziej niebezpiecznych, dlatego każdego dnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach swojej działalności podejmuje działania, które zmieniają ten stan rzeczy. Prowadzone działania prewencyjne mają za zadanie zwiększać świadomość rolników dotyczącą zagrożeń występujących w środowisku wiejskim, a tym samym zmniejszać liczbę wypadków w rolnictwie.
Każda pora roku charakteryzuje się w gospodarstwach rolnych inną specyfiką wykonywanych prac. Najspokojniejszym okresem na wsi jest zima. Jest to czas na odpoczynek dla rolnika ale także okres, w którym rolnicy dokonują bieżących konserwacji maszyn i urządzeń rolniczych, aby przygotować je przed nadchodzącym kolejnym sezonem.
Zimą bardzo często dochodzi w gospodarstwach rolnych do wypadków. Są to głównie upadki osób, co wiąże się ze specyfiką pracy rolnika. Rolnik nieustannie przemieszcza się z budynku mieszkalnego do budynków gospodarczych. Głównymi przyczynami upadków zimą jest zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, używanie nieodpowiedniego obuwia oraz brak odpowiednich przejść i dojść między budynkami oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.
W celu uniknięcia wypadku w gospodarstwie rolnym należy:
- ciągi komunikacyjne odśnieżać i posypywać piaskiem, popiołem lub solą;
- stosować obuwie z antypoślizgową, protektorową podeszwą, ocieplane, dobrze przylegające do stopy z usztywnionymi i wzmocnionymi noskami;
- czyścić obuwie po każdej pracy, a stare i zniszczone po prostu wyrzucić;
- dostosować obuwie do panujących warunków atmosferycznych i wykonywanej pracy;
- zadbać o odpowiednią odzież;
- wyrównać w miarę możliwości podłoże podwórzy, uporządkować, wyrównać i utwardzić ciągi komunikacyjne;
- po nocnych przymrozkach sprawdzać schody wyjściowe z domu, stan drabin i podestów, gdyż mogą być oblodzone;
- stopnice schodów powinny być wykonane z antypoślizgowego materiału i zabezpieczone przed poślizgiem;
- zadbać o odpowiednie oświetlenie w budynkach gospodarczych i inwentarskich oraz podwórzy;
- dzieci nie powinny urządzać ślizgawek na podwórzu, zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie traktów komunikacyjnych.
Do wypadków w okresie zimowym dochodzi także na skutek potknięć i poślizgnięć w budynkach inwentarskich i gospodarczych. Przyczyną mogą być zbyt wysokie progi w wejściach, nierówna, śliska podłoga oraz bałagan panujący w pomieszczeniach. Zgodnie z zasadami bhp, w budynkach inwentarskich nie należy umieszczać progów, a jeżeli one już są, powinny być jak najniższe. Podłoga w budynkach powinna być wykonana z materiału ograniczającego możliwość poślizgnięcia się.
Statystyki wypadkowe pokazują, że znajomość przepisów to jedno, a stosowanie tej wiedzy na co dzień w trakcie wykonywania pracy to już inna kwestia - każdy rolnik powinien nie tylko znać zasady bezpiecznej pracy, ale przede wszystkim przestrzegać ich w życiu codziennym.
Zima to też czas, kiedy różne firmy działające w środowisku wiejskim, organizują szkolenia, spotkania dla rolników, mające na celu zgłębienie wiedzy na temat innowacji w rolnictwie. W tym okresie także KRUS organizuje szkolenia dla rolników na temat bezpieczeństwa na wsi, gdzie bardzo często biorą udział przedstawiciele firm działających w środowisku wiejskim, którym bezpieczeństwo rolników oraz ich byt nie są obojętne.
Już dziś pragniemy zaprosić rolników do udziału w szkoleniach, które odbędą się w dniu 22.11.2017r., w świetlicy wiejskiej w Krajewie, gm. Krotoszyce, w dniu 29.11.2017r., w świetlicy wiejskiej w Pawlikowicach, gm. Chojnów oraz w dniu 30.11.2017r., w świetlicy wiejskiej w Sokolej, gm. Paszowice. Każde szkolenie zostanie zakończone będzie konkursem wiedzy dla rolników, w którym laureaci otrzymają wartościowe nagrody rzeczowe w postaci elektronarzędzi. W każdym szkoleniu udział wezmą przedstawiciele Dolnośląskiego Centrum Mikroorganizmów w Długołęce, którzy przeprowadzą szkolenie na temat biologizacji rolnictwa, wykorzystania probioemów w gospodarstwie i domu oraz upraw ekologicznych w gospodarstwach rolnych, a także specjaliści z Polskiej Grupy Finansowej z Legnicy.

Opracowała:
Barbara Prejbisz
Kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego
Losowe zdjęcie.
Gmina Fair Play Certyfikat ISO 9001
Hosted by Cuprimex  Logo Cuprimex