Gmina Gromadka
Oficjalna strona Gromadki
O Gminie
Gmina Gromadka jest położona w północno-wschodniej części powiatu bolesławieckiego na obszarze regionu makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej.
czwartek, 25, kwiecień 2024

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Urząd Gminy Gromadka
ul. gen. Wł. Sikorskiego 9
59-706 Gromadka
tel. 75 73 82 452, 75 73 82 453
tel. 75 73 82 417, 75 73 82 302
fax 75 73 82 472
e-mail: gmina@gromadka.pl
Godziny pracy:   Pon: 8.00-16.00
Wto-Pią: 7.00-15.00
Konto bankowe: BS Chojnów
08864400000019800020000020
Konto do wpłat za gospodarowanie odpadami:
41864400000264458320000210
Konto do wpłat za węgiel:
35864400000019800020000310

Projekt Czyste Powietrze - więcej informacji
Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię - wypełnij ankiet
Budowa ścieżki rowerowej w gminie Gromadka
Całodobowy nr do ZWKiO 721 520 005
Bliska przestrzeń
Link do projektu Dolnośląski Delfinek
GEOPORTAL Gminy Gromadka
Budowa Systemu Informacji Przestrzennej
Transmisja obrad sesji
Punkt Informacyjny - Fundusze Europejskie
LGR Obyczaje Imprezy Tradycje - Prezentacja
LGR Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka

Zimą też dbaj o bezpieczeństwo w gospodarstwie - informacja KRUS

Rolnictwkrus zimao, szczególnie rolnictwo indywidualne, charakteryzuje się wysoką wypadkowością. Wynika to z faktu, że środowisko pracy rolników jest niezwykle złożone, a różnego rodzaju zagrożenia wypadkowe dotyczą tej samej osoby. Sytuacja taka nie występuje na stanowiskach pracy w innych gałęziach gospodarki, gdzie stanowiska pracy mają stały charakter. Dodatkowo, charakter pracy rolnika uzależniony jest od pór roku oraz panujących w danej chwili warunków atmosferycznych.
Najczęściej o bezpieczeństwie i zagrożeniach wynikających z pracy w rolnictwie mówi się w okresie wzmożonej pracy w gospodarstwach tj. podczas żniw czy jesiennych prac okopowych. Należy jednak pamiętać, że praca w gospodarstwie trwa cały rok i tak jak się zmieniają pory roku, tak zmienia się specyfika wykonywanych prac.
Niskie temperatury, zaśnieżone i oblodzone nawierzchnie, duża wilgotność powietrza, a także szybko zapadający zmrok, to w okresie zimowym, poważne zagrożenia dla osób pracujących w gospodarstwach rolnych. Aby uniknąć wypadków przy pracy i ich przykrych następstw, należy wcześniej przygotować gospodarstwo do zimy, oraz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zimą łatwo o wychłodzenie organizmu, a nawet odmrożenia przy wykonywaniu prac gospodarskich. Warto więc zaopatrzyć się w stosowną do tej pory roku odzież roboczą, która zapewni zarówno odpowiedni komfort termiczny jak i bezpieczeństwo pracy. Przydatne będą zimowe, ocieplane kurtki i kamizelki oraz zimowe rękawice robocze. Niezbędne podczas prac gospodarskich wykonywanych w okresie zimowym jest dobrej jakości zimowe, ocieplane obuwie, chroniące stopy zarówno przed zimnem i wilgocią, jak i przed urazami. Obuwie takie powinno posiadać antyprzebiciową i antypoślizgową podeszwę, powinno też zapewnić stabilność stopy.
Ponadto ważne jest, aby uporządkować obejście. Każdego roku dochodzi w gospodarstwach rolnych do wypadków przy pracy, których jedną z najczęstszych przyczyn są niewłaściwie zabezpieczone przed poślizgiem nawierzchnie i ciągi komunikacyjne. Na nierównym, oblodzonym i śliskim podłożu, łatwo przecież o upadek, a co za tym idzie – groźne urazy głowy i kręgosłupa, stłuczenia, złamania i zwichnięcia kończyn. Aby uniknąć tego typu przykrych w skutkach zdarzeń, należy znacznie wcześniej przygotować obejście do zimy tj.: wyrównać jego nawierzchnię, zadbać o porządek i drożność ciągów komunikacyjnych. Zimą nie unikniemy śniegu i lodu, dlatego też warto zaopatrzyć się w solidne łopaty do odśnieżania, a także sól, piasek lub popiół do posypywania śliskich nawierzchni.
Należy również zadbać o dobry stan instalacji elektrycznej i odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Aby uniknąć porażenia prądem podczas pracy w gospodarstwie. Warto przed sezonem zimowym dokonać przeglądu sprawności instalacji elektrycznej. Ze względu na spodziewane w tym okresie opady deszczu lub śniegu, należy zlikwidować wszystkie przedłużacze i przewody leżące na gruncie. Ponieważ zimą bardzo szybko zapada zmrok należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń gospodarskich i podwórza. Warto pamiętać, że właściwe oświetlenie podnosi zarówno komfort jak i bezpieczeństwo wykonywanej pracy.
Do wielu wypadków w gospodarstwach dochodzi, także podczas czynności związanych z pozyskiwaniem i przecinaniem drewna. Charakterystyczne przy wykonywaniu tego typu czynności są urazy palców oraz dłoni. Najczęstszą przyczyną wypadków jest niewłaściwy stan techniczny pilarek, oraz brak osłon ruchomych elementów np. tarczy. Dlatego też podczas pracy z pilarkami, należy korzystać wyłącznie z pił o właściwej konstrukcji, stabilnie ustawionych, ze sprawnymi tarczami, posiadającymi kaptur ochronny osłaniający górne zęby piły, pozostające nad polem roboczym oraz osłonę tarczy piły pod stołem. Ponadto piły przeznaczone do cięcia wzdłużnego, powinny posiadać klin rozdzielczy ustawiony za tylnymi zębami piły i prowadnicę nastawną. Przy cięciu grubych lub długich elementów zawsze korzystać z pomocy drugiej osoby.
Części maszyn służące do napędu, a w szczególności koła pasowe, pasy powinny być osłonięte w sposób zapewniający bezpieczną ich obsługę; pasy transmisyjne przekazujące napęd z silnika elektrycznego bądź spalinowego do maszyny (piły tarczowej, itp.), winny być zabezpieczone na całej ich długości w sposób uniemożliwiający pochwycenie, uderzenie pasem osób obsługujących maszynę lub osób postronnych w razie jego zerwania albo zsunięcia się z koła pasowego.
Należy pamiętać zatem, że pracując rozważnie, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, chroni nie tylko swoje życie i zdrowie, ale także życie i zdrowie swojej rodziny.
Rolniku jeżeli ulegniesz wypadkowi, ważne jest, aby ten wypadek niezwłocznie zgłosić do najbliższej Placówki Terenowej KRUS, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku i ograniczenie prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu.

Źródła:
https://www.rolniknaczasie.pl/bezpieczenstwo-pracy-zima/
http://www.bing.com/images/search
broszura informacyjna KRUS „Zasady bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych"
Informacja Elżbieta Cieślak KRUS Legnica
Losowe zdjęcie.
Gmina Fair Play Certyfikat ISO 9001
Hosted by Cuprimex  Logo Cuprimex