Gmina Gromadka
Oficjalna strona Gromadki
Oficjalna strona Gromadki
O Gminie
Gmina Gromadka jest położona w północno-wschodniej części
powiatu bolesławieckiego na obszarze regionu makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej.
niedziela, 20, kwiecień 2025
WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI NA WSI - informacja KRUS
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 04, listopad 2016 13:38

Nieszczęście dzieci dotyka nas wszystkich, zatem należy się zastanowić, co możemy zrobić, aby do podobnych wypadków już nie dochodziło i aby zabawa w gospodarstwie nie kończyła się kalectwem czy śmiercią dziecka.
Mimo braku oficjalnych statystyk, z informacji uzyskiwanych od dzieci podczas prowadzonych działań prewencyjnych czy też z lokalnej prasy, dowiadujemy się, że najmłodsi mieszkańcy wsi nadal ulegają wypadkom. Wypadki te zdarzają się nie tylko podczas wykonywania określonych prac w gospodarstwie rodziców, ale także podczas zabawy. Należy domniemywać, że liczba tych wypadków jest zdecydowanie mniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu, ponieważ znacznie zmniejszyła się też liczba wypadków wśród rolników.
W gospodarstwie rolnym występują liczne zagrożenia dla życia i zdrowia dzieci, które w nim mieszkają i niejednokrotnie pomagają w codziennych pracach. Najmłodsi stykają się z wieloma szkodliwymi czynnikami: fizycznymi (narażony jest na przejechanie, uderzenie przez maszyny i urządzenia będące w ruchu, kontakt z dużymi zwierzętami), biologicznymi (narażenie na zakażenie chorobami odzwierzęcymi), chemicznymi (zatrucie środkami ochrony roślin, nawozami i paliwami). Szczególnie niebezpiecznie jest latem, kiedy to dochodzi do wielu groźnych wypadków, z udziałem kombajnów, pras do słomy i siana, przyczep transportowych. O tej porze roku większość dzieci rolników przebywa w miejscu zamieszkania. Dzieci mają wtedy dużo wolnego czasu i wiele nie zawsze dobrych pomysłów jak go spędzić. Ciekawość i chęć poznania otoczenia powodują, że gdy są bez opieki osób dorosłych, mogą znaleźć się w niebezpiecznych miejscach lub robić rzeczy, których nie powinny. Zdarza się też, że dzieci są angażowane do prac rolniczych. Wdrażanie dzieci do wykonywania obowiązków na rzecz rodziny i gospodarstwa jest powszechnie akceptowane na wsi. Rodzice w ten sposób przygotowują młode pokolenie do prowadzenia w przyszłości samodzielnie gospodarstwa rolnego. Należy jednak pamiętać, że nadmierne obciążanie pracą lub pozostawienie dzieci bez opieki kończy się groźnymi wypadkami, powodującymi negatywne i nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia oraz rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci.
Rodzice w trosce o bezpieczeństwo dzieci powinni przede wszystkim oddzielić część mieszkalną gospodarstwa rolnego od produkcyjnej i zapewnić dzieciom stałą opiekę dorosłych. Dzieci nie powinny wykonywać prac i czynności związanych z:
• obsługą ciągników, maszyn samobieżnych oraz innych maszyn i urządzeń do zbioru i obróbki płodów rolnych, w tym uczestniczyć w ich agregowaniu, sprzęganiu, naprawach i konserwacji,
• pozyskiwaniem i obróbką drewna,
• użyciem substancji chemicznych (środków ochrony roślin, tlenku węgla, paliw, nawozów, substancji odkażających i rozpuszczalników, itp.),
• obsługą zwierząt gospodarskich,
• nadmiernym obciążeniem układu kostno-stawowego, w tym dźwiganiem i przenoszeniem ciężarów, przebywaniem przez długi czas w pozycji nienaturalnej tj. klęczenia, schylania, itp.,
• dużym hałasem, niedoświetleniem i zapyleniem powietrza pochodzenia roślinnego,
• obsługą zamkniętych zbiorników, szamb, silosów, gnojowników.
Dzieciom nie wolno pracować na wysokości (na pomostach, dachach, drzewach, drabinach) i przy chorych zwierzętach, a także znajdować się w bliskiej odległości od pracujących maszyn i urządzeń.
Szczegółowy wykaz prace i czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie należy powierzać dzieciom do lat 15 w gospodarstwach rolnych znajduje się na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczania Społecznego w zakładce prewencja.
Ponadto Prezes KRUS Adam Sekściński, zawarł 14 października 2016 roku z Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A. umowę grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmującą dzieci osób ubezpieczonych w KRUS.
Grupowe ubezpieczenie NW obejmuje wyłącznie dzieci (do ukończenia 16. roku życia) rolników, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi, z których przynajmniej jedno podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie (szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.krus.gov.pl).
• źródło:
- www.krus.gov.pl
Opracowała:
Elżbieta Cieślak
Specjalista d/s prewencji
KRUS PT w Legnicy