Gmina Gromadka
Oficjalna strona Gromadki
Oficjalna strona Gromadki
O Gminie
Gmina Gromadka jest położona w północno-wschodniej części
powiatu bolesławieckiego na obszarze regionu makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej.
niedziela, 20, kwiecień 2025
Zimową porą zabezpiecz się przed upadkiem - informacja KRUS
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 09, grudzień 2015 14:12

Stanowią one ponadto pierwszą pod względem wielkości grupę wypadków, w następstwie których wypłacono jednorazowe odszkodowanie. Najczęściej są wynikiem poślizgnięcia czy potknięcia, czy poślizgnięcia na podwórzu, na drodze lub w pomieszczeniach gospodarczych i inwentarskich. Aby uniknąć upadku nie trzeb wiele. Wystarczy zasypać dziurę w podłożu podwórka, posypać solą zamarzniętą nawierzchnię ciągu komunikacyjnego, utwardzić i wyrównać trakty komunikacyjne a przede wszystkim zadbać o to, aby praca wykonywana była w odpowiednim obuwiu tjtakim, które przedstawia poniższa fotografia.
Zakup odpowiedniego obuwia roboczego, nie wiąże się z wydatkowaniem dużych środków finansowych, tak jak wielu rolników twierdzi. To koszt ok. 100 zł, wydany raz w roku gwarantuje bezpieczeństwo i pozwala zaoszczędzić bólu, cierpienia jakie towarzyszą urazom. Wiadomym jest, że nie każdego wypadku, da się uniknąć. Do wypadków dochodzi wszędzie tam, gdzie człowiek wykonuje swoją pracę, jednak najważniejsza jest świadomość występowania zagrożeń, a następnie ich eliminowanie.

Do upadków osób najczęściej dochodzi w okresie wzmożonych prac w gospodarstwach tj. wiosna, lato, jak również w okresie zimowym, kiedy występują niekorzystne warunki atmosferyczne.
Analizując wypadki zgłaszane do KRUS można stwierdzić, że zagrożenia związane z upadkami
Osób, wynikają głównie z niewłaściwego postępowania i organizacji pracy tj:
· złego stanu nawierzchni podwórzy, ciągów komunikacyjnych,
· nieodpowiednich przejść i dojść,
· nieodpowiedniego rozmieszczenia i składowania przedmiotów pracy,
· nie usunięcia zbędnych przedmiotów, substancji,
· niewłaściwego doboru i stanu środków ochrony indywidualnej,
· nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych,
· nie stosowania drabin, podestów itp. przy pracach na wysokości.
A przecież aby uniknąć upadku i jego następstw wystarczy wyrównać i utwardzić nawierzchnię podwórza, zimą odśnieżać i posypywać ciągi komunikacyjne w gospodarstwie. Ponadto nie zastawiać przedmiotami schodów, przejść i wejść do pomieszczeń gospodarskich, a maszyny i narzędzia przechowywać w stałych wyznaczonych miejscach.
Zbliża się koniec roku 2015r. i już dziś obserwując statystyki wypadkowe, możemy pochwalić się kolejnym znaczącym spadkiem liczby wypadków zgłoszonych w br. do KRUS PT w Legnicy. Mamy nadzieję, że ta tendencja spadkowa będzie się utrzymywać także w kolejnych latach.
Życząc przede wszystkim zdrowia wszystkim rolnikom, satysfakcji z wykonywanej pracy w nadchodzącym 2016 roku, już dziś zapraszamy do udziału w organizowanych przez KRUS działaniach prewencyjnych. Prowadzone są one przede wszystkim dla Was, drodzy rolnicy, a unowocześniając formy działań prewencyjnych, pragniemy wychodzić Wam naprzeciw. Bezpieczne gospodarstwa rolne to wspólny cel i tylko razem możemy go osiągnąć.
Informacja KRUS/ Elżbieta Kiełbasa
Starszy Inspektor
w KRUS PT w Legnicy